Vodacom Super 14 teams (Round 3)

With keo.co.za’s Chris Hewitt leading the Muppit Fantasy League, you just can’t afford to make a wrong selection this weekend.

HURRICANES VS CATS
Friday, 8.30am

HURRICANES: 15 Isaia Toeava, 14 Lome Fa’atau, 13 Ma’a Nonu, 12 Tana Umaga, 11 Hosea Gear, 10 David Holwell, 9 Piri Weepu; 8 Rodney So’oialo (c) 7 Chris Masoe, 6 Luke Andrews, 5 Jason Eaton, 4 Paul Tito, 3 Neemia Tialata, 2 Andrew Hore, 1 Joe McDonnell. Reserves: 16 Luke Mahoney, 17 Tim Fairbrother, 18 Jerry Collins, 19 Thomas Waldrom, 20 Brendan Haami, 21 Jimmy Gopperth, 22 Shannon Paku.

CATS: 15 Earl Rose, 14 Wylie Human, 13 Grant Esterhuizen, 12 Wayne Julies, 11 Jaque Fourie, 10 Tiaan Snyman, 9 Enrico Januarie, 8 Ernst Joubert, 7 Wikus van Heerden (c), 6 Gerhard Vosloo, 5 Willem Stoltz, 4 Trevor Hall, 3 Daniel Muller, 2 Lukas van Biljon, 1 Pietman van Niekerk.
Subs: 16 Delarey Du Preez, 17 Lawrence Sephaka, 18 Kleinjan Tromp, 19 Cobus Grobbelaar, 20 Jano Vermaak, 21 Doppies la Grange, 22 Jorrie Muller.

FORCE VS CHIEFS
Friday, 1.30pm

FORCE: 15 James Hilgendorf, 14 Cameron Shepherd,13 Scott Staniforth, 12 Scott Daruda,11 Digby Ioane, 10 Brock James, 9 Matt Henjak, 8 Scott Fava, 7 Richard Brown, 6 Luke Doherty, 5 Nathan Sharpe (c), 4 David Pusey, 3 David Fitter, 2 Brendan Cannon, 1 Gareth Hardy. Reserves: 16 Tai McIsaac, 17 David Te Moana, 18 John Welborn, 19 Matt Hodgson, 20 Chris O’Young, 21 Haig Sare, 22 Tajhon Mailata/Josh Graham.

CHIEFS: 15 Mils Muliaina, 14 Sosene Anesi, 13 Mark Ranby, 12 Sam Tuitupou, 10 Stephen Donald, 9 Byron Kelleher, 8 Sione Lauaki, 7 Marty Holah, 6 Kristian Ormsby, 5 Jono Gibbes (capt), 4 Sean Hohneck, 3 Ben Castle, 2 Aleki Lautui, 1 Simms Davison. Reserves: 16 Tom Willis, 17 Deacon Manu, 18 Bernie Upton, 19 Steven Bates, 20 Jamie Nutbrown, 21 Loki Crichton, 22 Lelia Masaga.

STORMERS VS BRUMBIES
FRIDAY, 7pm

STORMERS: 15 Werner Greeff, 14 Rayno Benjamin, 13 Jean de Villiers, 12 De Wet Barry (c), 11 Jongi Nokwe, 10 Peter Grant, 9 Bolla Conradie, 8 Adri Badenhorst, 7 Schalk Burger Jnr, 6 Luke Watson, 5 Andries Bekker, 4 Ross Skeate, 3 Eddie Andrews, 2 Schalk Brits, 1 JD Moller.
Subs: 16 Hanyani Shimange, 17 Neil Fullard, 18 Henk Eksteen, 19 Justin Melck, 20 Neil de Kock, 21 Naas Olivier, 22 Gus Theron.

BRUMBIES: 15 Adam Ashley-Cooper, 14 Clyde Rathbone, 13 Stirling Mortlock (c), 12 Matt Giteau, 11 Mark Gerrard, 10 Stephen Larkham, 9 George Gregan; 8 Jone Tawake, 7 George Smith, 6 Daniel Heenan, 5 Mark Chisholm, 4 Alister Campbell, 3 Guy Shepherdson, 2 James McCormack, 1 Bill Young.
Subs: 16 Saia Faingaa, 17 Nic Henderson, 18 Adam Wallace-Harrison, 19, 20 Julian Salvi or Patrick Phibbs, 21 Gene Fairbanks, 22 Joel Wilson.

CRUSADERS VS SHARKS
Saturday, 6.30am

CRUSADERS: 15 Leon MacDonald, 14 Rico Gear, 13 Casey Laulala, 12 Aaron Mauger, 11 Caleb Ralph, 10 Daniel Carter, 9 Kevin Senio, 8 Mose Tuiali’i, 7 Richie McCaw (c), 6 Reuben Thorne, 5 Ross Filipo, 4 Chris Jack, 2 Corey Flynn, 1 Greg Somerville.
Subs: 16 Tone Kopelani, 17 Wyatt Crockett, 18 Brad Mika, 19 Johnny Leo’o, 20 Matt France, 21 Cameron McIntyre, 22 Scott Hamilton.

SHARKS: 15 Percy Montgomery, 14 Odwa Ndungane, 13 Waylon Murray, 12 Andries Strauss, 11 Brent Russell, 10 Tony Brown, 9 Ruan Pienaar, 8 Jacques Botes, 7 AJ Venter (captain), 6 Solly Tyibilika, 5 Albert van den Berg, 4 Johann Muller, 3 BJ Botha, 2 Skipper Badenhorst, 1 Deon Carstens.
Subs: 16 Bismarck du Plessis, 17 Brent Moyle, 18 Johan Ackermann, 19 Daniel Farani, 20 Sandile Nxumalo, 21 Bradley Barritt, 22 Craig Burden.

REDS VS BLUES
Saturday, 11.30am

REDS: 15 Chris Latham (c), 14 Henari Veratau, 13 Julian Huxley, 12 Elton Flatley, 11 Drew Mitchell, 10 Berrick Barnes, 9 Sam Cordingley; 8 Mitchell Chapman, 7 David Croft, 6 Hugh McMeniman, 5 James Horwill, Mark Connors, 3 Rodney Blake, 2 Stephen Moore, 1 Greg Holmes.
Subs: 16 Sean Hardman, 17 Tom Court, 18 Cameron Treloar, 19 Tom McVerry, 20 Josh Valentine, 21 Lloyd Johansson, 22 Caleb Brown.

BLUES: 15 Isa Nacewa, 14 Doug Howlett, 13 Anthony Tuitavake, 12 Rua Tipoki, 11 Joe Rokocoko, 10 Tasesa Lavea, 9 Steve Devine; 8 Nick Williams, 7 Daniel Braid, 6 Troy Flavell, 5 Ali Williams, 4 Greg Rawlinson, 3 John Afoa, 2 Keven Mealamu (c), 1 Tony Woodcock.
Subs: 16 Tim Dow, 17 Saimone Taumoepeau, 18 Kurtis Haiu, 19 Anthony Boric, 20 John Senio, 21 Vili Waqaseduadu, 22 George Pisi.

BULLS VS WARATAHS
Saturday, 5pm

BULLS: 15 Johan Roets, 14 Akona Ndungane, 13 JP Nel, 12 Wynand Olivier, 11 Bryan Habana, 10 Derick Hougaard, 9 Fourie Du Preez (c), 8 Jacques Cronje, 7 Johan Wasserman, 6 Pedrie Wannenburg, 5 Francois van Schouwenburg, 4 Bakkies Botha, 3 Andries Human, 2 Kobus van der Walt, 1 Jaco Engels.
Subs: 16 Chilliboy Ralepelle, 17 Danie Thiart, 19 Danie Rossouw/Pierre Spies, 20 Heini Adams, 21 Morne Steyn, 22 Riaan van der Bergh.

WARATAHS: To be named.


CHEETAHS VS HIGHLANDERS
Saturday, 7pm

CHEETAHS: 15 Bevin Fortuin, 14 Giscard Pieters, 13 Ronnie Cooke, 12 Barry Goodes, 11 Gaffie du Toit, 10 Meyer Bosman, 9 Michael Claassens, 8 Ryno van der Merwe, 7 Juan Smith (c), 6 Kabamba Floors, 5 Barend Pieterse, 4 Corniel van Zyl, 3 CJ van der Linde, 2 Tiaan Liebenberg, 1 Os du Randt. Reserves: 16 Andre-Henri le Roux, 17 Jannie du Plessis, 18 Gareth Krause, 19 Frans Viljoen, 20 Noel Oelschig, 21 Sinethemba Zweni, 22 Eddie Fredericks

HIGHLANDERS: To be named.