Schools results (17 April)

Who beat who in schoolboy rugby from around the country.

Eastern Cape
DF Malherbe 14 Cillie 6
Framesby 22 Despatch 7
Gill 14 Andrew Rabie 10
Hudson Park 25 Cambridge 0
Itembelihle 30 Bertram 15
Marlow 16 Die Brandwag 10
Muir 42 Newton 21
Ndzondelelo 7 John Walton 7
Nico Malan 30 Daniël Pienaar 13
Pearson 24 Humansdorp 12
Queen’s 27 Dale 18
Victory Park 29 Port Alfred 10
Volkskool Potch 27 Framesby 24
Westering 22 Otto du Plessis 20

Free State/Griquas
AHS Kroonstad 18 Welkom Gimnasium 17
Bultfontein 28 Edu College 0
Brandfort 57 Heatherdale 5
Duineveld 67 Kalahari 9
Eldoraigne 33 Harmony 19
Goudveld 18 Witteberg 17
Grey College 52 Louis Botha 9
Grey Cherries 19 Sentraal 5
Hentie Cilliers 22 Kroonstad HS 19
Hennenman 19 Bothaville 12
Jim Fouché 22 Fichardtpark 20
Noord-Kaap 21 Landboudal 17
Outeniqua 41 Jim Fouché 25
President Steyn 47 Hoërskool Bloemfontein 7
St Andrew’s 18 Sand du Plessis 13
Theunissen 16 Sandveld 5
Upington 52 Namaqualand 8
Upington 20 Potch Gimnasium 10
Wessel Maree 21 Hoopstad 10
Wilgerivier 6 Reitz 6

KwaZulu-Natal
Clifton 10 Port Natal 8
Crawford La Lucia 12 Queensburgh 5
Glenwood 20 Maritzburg College 13
Hillcrest 7 Thomas More 3
Howick 12 Scottburgh 3
Kearsney 13 Michaelhouse 12
Northwood 20 St Charles 20
Treverton 27 Wartburg 6
Westville 26 Hilton 9

Gauteng
Affies 26 HTS John Vorster 7
Ben Vorster 23 Oos-Moot 12
Boland Landbou 27 Ermelo 10
Brandwag (Benoni) 34 Genl Hertzog 26
Centurion 17 Florida 10
Die Wilgers 29 Dinamika 20
Eldoraigne 33 Harmony 19
Eldoraigne 28 Merensky 17
Elsburg 44 Edenglen 3
Frikkie Meyer 19 Lichtenburg 12
Grenswag 21 Ligbron 18
Hoogenhout 12 Wesvalia 6
HTS Middelburg 28 Jeugland 17
Kemptonpark 24 Pietersburg 22
Marais Viljoen 31 Klerksdorp 22
Monument 30 Nelspruit 10
Transvalia 18 Ermelo 15
Trinityhouse 32 Fourways 0
Upington 20 Potch Gimnasium 10
Volkskool Potch 27 Framesby 24
Waterkloof 20 EG Jansen 10

Western Cape
Bellville 40 Hermanus 3
Boland Landbou 15 Bishops 13
Bosmansdam 17 Groote Schuur 7
DF Malan 30 Milnerton 15
Durbanville 7 Brackenfell 5
Excelsior 14 Westerford 0
Fairmont 57 JG Meiring 0
George 17 Groot-Brakrivier 0
Gordon 20 Bergvliet 6
Hugenote 25 Klein Nederburg 17
Jan Kriel 50 Malibu 7
Jan van Riebeeck 29 Parel Vallei 14
Montana 14 Langenhoven 11
Monumentpark 13 Bredasdorp 7
Oakdale 12 Langenhoven Gim 6
Outeniqua 41 Jim Fouché 25
Overberg 14 Swartberg 13
Paarl Boys’ High 22 Outeniqua 17
Paarl Gim 59 Rondebosch 6
Parkdene 11 Pacaltsdorp 8
Paul Roos 43 Grey PE 37
Punt 15 Seavuna 12
President 26 Zwaanswyk 0
Robertson 32 Montagu 12
Reddam 23 Elsiesrivier RFC 5
Scottsdene 40 Curro 15
Stellenberg 16 SACS 7
Strand 20 De Kuilen 13
Swartland 30 Worcester Gim 11
Tygerberg 50 HTS Bellville 3
The Settlers 18 Eben Dönges 7
Tygerberg RFC 19 Kasselsvlei 10
Wynberg 10 Drostdy 10

Source: rugby365