Super Rugby teams (Round 14)

Keo.co.za brings you the Super Rugby teams as they are announced.

BLUES vs STORMERS, AUCKLAND, FRI 09:35

Blues -15 Lachie Munro, 14 Joe Rokocoko, 13 Jared Payne, 12 Luke McAlister, 11 Sherwin Stowers, 10 Stephen Brett, 9 Alby Mathewson, 8 Peter Saili, 7 Luke Braid, 6 Jerome Kaino, 5 Ali Williams, 4 Anthony Boric, 3 John Afoa, 2 Keven Mealamu (c), 1 Tevita Mailau.
Subs: 16 Pauliasi Manu, 17 James King, 18 Chris Lowrey, 19 Sean Polwart, 20 Chris Smylie, 21 Winston Stanley, 22 Rene Ranger.

Stormers – 15 Conrad Jantjes, 14 Gio Aplon, 13 Johann Sadie, 12 Juan de Jongh, 11 Bryan Habana, 10 Lionel Cronje, 9 Ricky Januarie, 8 Duane Vermeulen, 7 Francois Louw, 6 Schalk Burger (c), 5 Andries Bekker, 4 Rynhardt Elstadt, 3 CJ van der Linde, 2 Deon Fourie, 1 Wicus Blaauw
Subs: 16 Tiaan Liebenberg, 17 Brok Harris, 18 Steven Kitshoff, 19 Anton van Zyl, 20 Dewaldt Duvenage, 21 Danie Poolman, 22 Nick Koster.

CRUSADERS vs CHIEFS, NAPIER, SAT 09:35

Crusaders – 15 Tom Marshall, 14 Brent Ward, 13 Robbie Fruean, 12 Ryan Crotty, 11 Zac Guildford, 10 Dan Carter, 9 Willie Heinz, 8 Kieran Read, 7 Richie McCaw (c), 6 George Whitelock, 5 Chris Jack, 4 Luke Romano, 3 Ben Franks, 2 Corey Flynn, 1 Wyatt Crockett.
Subs: 16 Quentin MacDonald, 17 Owen Franks, 18 Brad Thorn, 19 Joe Wheeler, 20 Steve Alfeld, 21 Matt Berquist, 22 Tu Umaga-Marshall.

Chiefs – 15 Mils Muliaina (c), 14 Tim Nanai-Williams, 13 Richard Kahui, 12 Dwayne Sweeney, 11 Sitiveni Sivivatu, 10 Stephen Donald, 9 Brendon Leonard, 8 Fritz Lee, 7 Sam Cane, 6 Liam Messam, 5 Romana Graham, 4 Craig Clarke, 3 Ben Afeaki, 2 Hika Elliot, 1 Sona Taumalolo.
Subs: 16 Aled de Malmanche, 17 Toby Smith, 18 Culum Retallick, 19 Taiasina Tuifua, 20 Tawera Kerr-Barlow, 21 Mike Delany, 22 Jackson Willison.

WARATAHS vs LIONS, SYDNEY, SAT 11:40

Waratahs – 15 Kurtley Beale, 14 Lachie Turner, 13 Ryan Cross, 12 Tom Carter, 11 Sosene Anesi, 10 Berrick Barnes, 9 Luke Burgess, 8 Ben Mowen, 7 Chris Alcock, 6 Dave Dennis, 5 Sitaleki Timani, 4 Dean Mumm (c), 3 Sekope Kepu, 2 Tatafu Polota-Nau, 1 Benn Robinson.
Subs: 16 Damien Fitzpatrick, 17 Al Baxter, 18 Kane Douglas, 19 Hugh Perrett, 20 Brendan McKibbin, 21 Daniel Halangahu, 22 Tom Kingston.

Lions – 15 Jaco Taute, 14 Lionel Mapoe, 13 Alwyn Hollenbach, 12 Doppies la Grange (c), 11 Deon van Rensburg, 10 Butch James, 9 Jano Vermaak, 8 Joshua Strauss, 7 Michael Rhodes, 6 Derick Minnie, 5 Franco van der Merwe, 4 Wikus van Heerden, 3 Patric Cilliers, 2 Bandise Maku, 1 JC Janse van Rensburg.
Subs: 16 Edgar Marutlulle, 17 Jacobie Adriaanse, 18 Warren Whiteley, 19 Cobus Grobbelaar, 20 Rory Kockott, 21 Elton Jantjies, 22 Dylan des Fountain.

FORCE vs BRUMBIES, PERTH, SAT 14:10

Force – 15 Pat Dellit, 14 Nick Cummins, 13 Rory Sidey, 12 James O’Connor, 11 David Smith, 10 Willie Ripia, 9 Brett Sheehan, 8 Ben McCalman, 7 David Pocock, 6 Matt Hodgson, 5 Nathan Sharpe (c), 4 Sam Wykes, 3 Matt Dunning, 2 Nathan Charles, 1 Pek Cowan.
Subs: 16 Ben Whittaker, 17 Kieran Longbottom, 18 Tom Hockings, 19 Jono Jenkins, 20 James Stannard, 21 Gene Fairbanks, 22 Alfi Mafi.

Brumbies – 15 Pat McCabe, 14 Henry Speight, 13 Tyrone Smith, 12 Christian Lealiifano, 11 Adam Ashley-Cooper, 10 Matt Giteau, 9 Josh Valentine, 8 Julian Salvi, 7 Colby Faingaa, 6 Rocky Elsom, 5 Mark Chisholm, 4 Ben Hand, 3 Ben Alexander, 2 Stephen Moore, 1 Jono Owen.
Subs: 16 Anthony Hegarty, 17 Jerry Yanuyanutawa, 18 Peter Kimlin, 19 Michael Hooper, 20 Patrick Phibbs, 21 Robbie Coleman, 22 Andrew Smith.

CHEETAHS vs REBELS, BLOEMFONTEIN, SAT 17:05

Cheetahs – 15 Riaan Viljoen, 14 Riaan Smit, 13 Robert Ebersohn, 12 Corne Uys, 11 Ryno Benjamin, 10 Sias Ebersohn, 9 Sarel Pretorius, 8 Davon Raubenheimer, 7 Ashley Johnson, 6 Kabamba Floors, 5 Wilhelm Steenkamp, 4 Francois Uys, 3 WP Nel, 2 Adriaan Strauss (c), 1 Coenie Oosthuizen.
Subs: 16 Ryno Barnes, 17 Lourens Adriaanse, 18 Martin Muller, 19 Johan Wessels, 20 Tewis de Bruyn, 21 Naas Olivier, 22 Hennie Daniller.

Rebels – 15 Richard Kingi, 14 Cooper Vuna, 13 Mark Gerrard, 12 Stirling Mortlock, 11 Luke Rooney, 10 Julian Huxley, 9 Nick Phipps, 8 Tim Davidson, 7 Jarrod Saffy, 6 Luke Jones, 5 Hugh Pyle, 4 Alister Campbell, 3 Laurie Weeks, 2 Ged Robinson, 1 Greg Somerville.
Subs: 17 Rodney Blake, 18 Kevin O’Neill, 19 Michael Lipman, 20 James Hilgendorf, 21 Afusipa Taumoepeau, 22 Peter Betham.

SHARKS vs BULLS, DURBAN, SAT 19:10

Sharks – TBC

Bulls – 15 Zane Kirchner, 14 Bjorn Basson, 13 Jaco Pretorius, 12 Wynand Olivier, 11 Francois Hougaard, 10 Morné Steyn, 9 Fourie du Preez, 8 Pierre Spies, 7 Dewald Potgieter, 6 Deon Stegmann, 5 Victor Matfield (c), 4 Bakkies Botha, 3 Werner Kruger, 2 Chiliboy Ralepelle, 1 Dean Greyling.
Subs: 16 Gary Botha, 17 Rossouw de Klerk, 18 Flip van der Merwe, 19 Danie Rossouw, 20 Derick Kuün, 21 Francois Brummer, 22 Gerhard van den Heever.