Super Rugby teams (Round 4)

Keo.co.za brings you the Super Rugby teams as they are announced.

CHIEFS vs BRUMBIES, HAMILTON, FRI 08:35

Chiefs – 15 Robbie Robinson, 14 Richard Kahui, 13 Jackson Willison, 12 Sonny Bill Williams, 11 Tim Nanai-Williams, 10 Aaron Cruden, 9 Tawera Kerr-Barlow, 8 Liam Messam (c), 7 Sam Cane, 6 Tanerau Latimer, 5 Brodie Retallick, 4 Craig Clarke, 3 Ben Tameifuna, 2 Mahonri Schwalger, 1 Arizona Taumalolo.
Subs: 16 Marcel Cummings-Toone, 17 Josh Hohneck, 18 Kane Thompson, 19 Scott Waldrom, 20 Augustine Pulu, 21 Andrew Horrell, 22 Maritino Nemani.

Brumbies – 15 Jesse Mogg, 14 Pat McCabe, 13 Andrew Smith, 12 Joseph Tomane, 11 Henry Speight, 10 Christian Lealiifano, 9 Ian Prior, 8 Ben Mowen (c), 7 Michael Hooper, 6 Scott Fardy, 5 Peter Kimlin, 4 Leon Power, 3 Dan Palmer, 2 Stephen Moore, 1 Ben Alexander.
Subs: 16 Anthony Hegarty, 17 Ruaidhri Murphy, 18 Sam Carter, 19 Ita Vaea, 20 Nic White, 21 Zack Holmes, 22 Cam Crawford.

STORMERS vs BLUES, CAPE TOWN, FRI 19:10

Stormers – 15 Joe Pietersen, 14 Gio Aplon, 13 Juan de Jongh, 12 Jean de Villiers (c), 11 Bryan Habana, 10 Peter Grant, 9 Dewaldt Duvenage, 8 Nick Koster, 7 Duane Vermeulen, 6 Siya Kolisi, 5 Andries Bekker, 4 Eben Etzebeth, 3 Brok Harris, 2 Tiaan Liebenberg, 1 Steven Kitshoff.
Subs: 16 Skara Ntubeni, 17 Frans Malherbe, 18 De Kock Steenkamp, 19 Nizaam Carr, 20 Louis Schrueder, 21 Gary van Aswegen, 22 Gerhard van den Heever.

Blues – 15 Lachie Munro, 14 David Raikuna, 13 Benson Stanley, 12 Ma’a Nonu, 11 Sherwin Stowers, 10 Gareth Anscombe, 9 Piri Weepu, 8 Chris Lowrey, 7 Daniel Braid, 6 Luke Braid, 5 Ali Williams, 4 Filo Paulo, 3 Charlie Faumuina, 2 Keven Mealamu (c), 1 Pauliasi Manu.
Subs: 16 Tom McCartney, 17 Tevita Mailau, 18 Brad Mika, 19 Peter Saili, 20 Alby Mathewson, 21 Hadleigh Parkes, 22 Ben Lam.

HURRICANES vs HIGHLANDERS, WELLINGTON, SAT 08:35

Hurricanes - 15 Andre Taylor, 14 Cory Jane, 13 Conrad Smith (c), 12 Tim Bateman, 11 Julian Savea, 10 Beauden Barrett, 9 TJ Perenara, 8 Victor Vito, 7 Jack Lam, 6 Faifili Levave, 5 Jason Eaton, 4 Jeremy Thrush, 3 Jeffery Toomaga-Allen, 2 Dane Coles, 1 Ben May.
Subs: 16 Motu Matu’u, 17 Michael Bent, 18 James Broadhurst, 19 Brad Shields, 20 Chris Eaton, 21 Daniel Kirkpatrick, 22 Charlie Ngatai.

Highlanders – TBC

WARATAHS vs FORCE, SYDNEY, SAT 10:40

Waratahs – 15 Bernard Foley, 14 Tom Kingston, 13 Rob Horne, 12 Berrick Barnes, 11 Adam Ashley-Cooper, 10 Daniel Halangahu (c), 9 Sarel Pretorius, 8 Tevita Metuisela, 7 Jono Jenkins, 6 Dave Dennis, 5 Kane Douglas, 4 Dean Mumm, 3 Sekope Kepu, 2 Tatafu Polota-Nau, 1 Benn Robinson.
Subs: 16 John Ulugia, 17 Paddy Ryan, 18 Sitaleki Timani, 19 Lopeti Timani, 20 Chris Alcock, 21 Brendan McKibbin, 22 Tom Carter.

Force - 15 David Harvey, 14 Samu Wara, 13 Will Tupou, 12 Rory Sidey, 11 Alfie Mafi, 10 James Stannard, 9 Brett Sheehan, 8 Matt Hodgson, 7 David Pocock (c), 6 Angus Cottrell, 5 Nathan Sharpe, 4 Sam Wykes, 3 Salesi Ma’afu, 2 Nathan Charles, 1 Pek Cowan.
Subs: 16 Ben Whittaker, 17 Kieran Longbottom, 18 Phoenix Battye, 19 Richard Brown, 20 Justin Turner, 21 Ben Seymour, 22 Winston Stanley.

SHARKS vs REDS, DURBAN, SAT 17:05

Sharks – 15 Riaan Viljoenm,14 Odwa Ndungane, 13 JP Pietersen, 12 Tim Whitehead, 11 Lwazi Mvovo, 10 Patrick Lambie, 9 Charl McLeod, 8 Keegan Daniel (c), 7 Willem Alberts, 6 Marcell Coetzee, 5 Anton Bresler, 4 Steven Sykes, 3 Jannie du Plessis, 2 Bismarck du Plessis, 1 Dale Chadwick.
Subs: 16 Craig Burden, 17 Wiehahn Herbst, 18 Jandre Marais, 19 Jacques Botes, 20 Frederic Michalak, 21 Meyer Bosman, 22 Louis Ludik.

Reds - 15 Rod Davies, 14 Dom Shipperley, 13 Ben Tapuai, 12 Mike Harris, 11 Digby Ioane, 10 Ben Lucas, 9 Will Genia, 8 Radike Samo, 7 Beau Robinson, 6 Scott Higginbotham, 5 Van Humphries, 4 James Horwill (c), 3 James Slipper, 2 James Hanson, 1 Greg Holmes.
Subs: 16 Saia Faingaa, 17 Ben Daley, 18 Rob Simmons, 19 Jake Schatz, 20 Liam Gill, 21 Nick Frisby, 22 Luke Morahan.

REBELS vs CHEETAHS, MELBOURNE, SUN 07:10

Rebels – TBC

Cheetahs – 15 Hennie Daniller, 14 Cameron Jacobs, 13 Robert Ebersohn, 12 Andries Strauss, 11 Willie le Roux, 10 Johan Goosen, 9 Tewis de Bruyn, 8 Philip van der Walt, 7 Davon Raubenheimer, 6 Heinrich Brussow, 5 Izak van der Westhuizen, 4 George Earle, 3 WP Nel, 2 Adriaan Strauss (c), 1 Coenie Oosthuizen.
Subs: 16 Hercu Liebenberg, 17 Trevor Nyakane, 18 Justin Downey, 19 Ashley Johnson, 20 Piet van Zyl, 21 Sias Ebersohn, 22 Rayno Benjamin.