Super Rugby teams (Round 12)

Keo.co.za brings you the Super Rugby teams as they are announced.

BLUES vs LIONS, AUCKLAND, FRI 09:35

Blues – 15 Hadleigh Parkes, 14 David Raikuna, 13 Ma’a Nonu, 12 Michael Hobbs, 11 Benson Stanley, 10 Gareth Anscombe, 9 Piri Weepu, 8 Peter Saili, 7 Daniel Braid, 6 Luke Braid (c), 5 Ali Williams, 4 Liaki Moli, 3 Charlie Faumuina, 2 Tom McCartney, 1 Tevita Mailau:
Subs: 16 James Parsons, 17 Angus Ta’avao, 18 Filo Paulo, 19 Steven Luatua, 20 Alby Mathewson, 21 Lachie Munro, 22 Sherwin Stowers.

Lions – 15 Andries Coetzee, 14 Deon Van Rensburg, 13 Lionel Mapoe, 12 Jaco Taute, 11 Michael Killian, 10 Elton Jantjies, 9 Ross Cronje, 8 Joshua Strauss (c), 7 Grant Hattingh, 6 Derick Minnie, 5 Ruan Botha, 4 Franco Van der Merwe, 3 Patric Cilliers, 2 Callie Visagie, 1 JC Janse van Rensburg
Subs: 16 Martin Bezuidenhout, 17 CJ Van der Linde, 18 Cobus Grobbelaar, 19 Jaco Kriel, 20 Tian Meyer, 21 Ruan Combrinck, 22 James Kamana.

WARATAHS vs BULLS, SYDNEY, FRI 11:40

Waratahs – 15 Daniel Halangahu, 14 Tom Kingston, 13 Rob Horne, 12 Adam Ashley-Cooper, 11 Atieli Pakalani, 10 Berrick Barnes, 9 Sarel Pretorius, 8 Wycliff Palu, 7 Chris Alcock, 6 Rocky Elsom (c), 5 Kane Douglas, 4 Dean Mumm, 3 Sekope Kepu, 2 John Ulugia, 1 Benn Robinson.
Subs: 16 John Mann-Rea, 17 Jeremy Tilse, 18 Sitaleki Timani, 19 Lopeti Timani, 20 Dave Dennis, 21 Brendan McKibbin, 22 Tom Carter.

Bulls – 15 Zane Kirchner, 14 Akona Ndungane, 13 Johann Sadie, 12 Francois Venter, 11 Bjorn Basson, 10 Morné Steyn, 9 Francois Hougaard, 8 Pierre Spies (c), 7 CJ Stander, 6 Deon Stegmann, 5 Juandré Kruger, 4 Flip van der Merwe, 3 Werner Kruger, 2 Chiliboy Ralepelle, 1 Dawie Steyn.
Subs: 16 Willie Wepener, 17 Rayno Gerber, 18 Wilhelm Steenkamp, 19 Arno Botha, 20 Jano Vermaak, 21 Louis Fouché, 22 JJ Engelbrecht.

HIGHLANDERS vs HURRICANES, DUNEDIN, SAT 09:35

Highlanders – TBC

Hurricanes – 15 Andre Taylor, 14 Cory Jane, 13 Conrad Smith (c), 12 Charlie Ngatai/Tim Bateman, 11 Julian Savea, 10 Beauden Barrett, 9 TJ Perenara, 8 Victor Vito, 7 Karl Lowe, 6 Faifili Levave, 5 Jason Eaton, 4 Jeremy Thrush, 3 Ben May, 2 Dane Coles, 1 Reggie Goodes.
Subs: 16 Motu Matu’u, 17 Jeffery Toomaga-Allen, 18 Brad Shields, 19 Jack Lam, 20 Chris Eaton, 21 Tusi Pisi/Daniel Kirkpatrick, Bateman/Alapati Leiua.

REBELS vs CRUSADERS, MELBOURNE, SAT 11:40

Rebels – TBC

Crusaders – 15 Tom Marshall, 14 Sean Maitland, 13 Robbie Fruean, 12 Dan Carter, 11 Zac Guildford, 10 Tom Taylor, 9 Willi Heinz, 8 Luke Whitelock, 7 Richie McCaw (c), 6 George Whitelock, 5 Sam Whitelock, 4 Luke Romano, 3 Owen Franks, 2 Corey Flynn, 1 Wyatt Crockett.
Subs: 16 Ben Funnell, 17 Ben Franks, 18 Tom Donnelly, 19 Kieran Read, 20 Andy Ellis, 21 Ryan Crotty, 22 Israel Dagg.

SHARKS vs FORCE, DURBAN, SAT 17:05

Sharks – TBC

Force – TBC

STORMERS vs CHEETAHS, CAPE TOWN, SAT 19:10

Stormers – 15 Joe Pietersen, 14 Gio Aplon, 13 Juan de Jongh, 12 Jean de Villiers, 11 Bryan Habana, 10 Peter Grant, 9 Dewaldt Duvenage, 8 Nizaam Carr, 7 Rynhardt Elstadt, 6 Siya Kolisi, 5 Andries Bekker (c), 4 Eben Etzebeth, 3 Brok Harris, 2 Deon Fourie, 1 Steven Kitshoff.
Subs: 16 Tiaan Liebenberg, 17 Frans Malherbe, 18 De Kock Steenkamp, 19 Jebb Sinclair, 20 Louis Schreuder, 21 Burton Francis, 22 Gerhard van den Heever.

Cheetahs – 15 Hennie Daniller, 14 Cameron Jacobs, 13 Robert Ebersohn, 12 Andries Strauss, 11 Willie le Roux, 10 Sias Ebersohn, 9 Piet van Zyl, 8 Philip van der Walt, 7 Justin Downey, 6 Heinrich Brüssow, 5 Izak van der Westhuizen, 4 George Earle, 3 WP Nel, 2 Adriaan Strauss (c), 1 Coenie Oosthuizen
Subs: 16 Hercu Liebenberg, 17 Trevor Nyakane, 18 Andries Ferreira, 19 Ashley Johnson, 20 Tewis de Bruyn, 21 Riaan Smit, 22 Philip Snyman.

REDS vs CHIEFS, BRISBANE, SUN 08:10

Reds – TBC

Chiefs – TBC