Super Rugby teams – Round 17

Keo.co.za brings you all the teams as they are announced.

CHIEFS vs CRUSADERS, HAMILTON, FRIDAY 09:35

Chiefs – 15 Robbie Robinson, 14 Tim Nanai-Williams, 13 Andrew Horrell, 12 Sonny Bill Williams, 11 Asaeli Tikoirotuma, 10 Aaron Cruden, 9 Tawera Kerr-Barlow, 8 Alex Bradley, 7 Sam Cane, 6 Liam Messam, 5 Brodie Retallick, 4 Craig Clarke (c), 3 Ben Tameifuna, 2 Mahonri Schwalger, 1 Sona Taumalolo.
Subs: 16 Hika Elliot, 17 Toby Smith, 18 Romana Graham, 19 Tanerau Latimer, 20 Brendon Leonard, 21 Jackson Willison, 22 Lelia Masaga.

Crusaders – 15 Israel Dagg, 14 Adam Whitelock, 13 Robbie Fruean, 12 Ryan Crotty, 11 Zac Guildford, 10 Dan Carter, 9 Andy Ellis, 8 Kieran Read, 7 Richie McCaw, 6 George Whitelock, 5 Sam Whitelock, 4 Luke Romano, 3 Ben Franks, 2 Corey Flynn, 1 Owen Franks.
Subs: 16 Quentin MacDonald, 17 Wyatt Crockett, 18 Tom Donnelly, 19 Matt Todd, 20 Willi Heinz, 21 Tom Taylor, 22 Sean Maitland.

REDS vs HIGHLANDERS, BRISBANE, FRIDAY 11:40

Reds – 15. Luke Morahan, 14. Dom Shipperley, 13. Anthony Faingaa, 12. Mike Harris, 11. Chris F’Sautia, 10. Quade Cooper, 9. Will Genia, 8. Scott Higginbotham, 7. Beau Robinson, 6. Jake Schatz, 5. Adam Wallace-Harrison, 4. Rob Simmons, 3. James Slipper, 2. Saia Faingaa, 1. Greg Holmes
Subs: 16. James Hanson, 17. Ben Daley, 18. Radike Samo, 19. Jarrad Butler, 20. Ben Lucas, 21. Ben Tapuai, 22. Nick Frisby

Highlanders – 15 Ben Smith, 14 Kade Poki, 13 Siale Piutau, 12 Phil Burleigh, 11 Hosea Gear, 10 Mike Delany, 9 Aaron Smith, 8 Nasi Manu, 7 James Haskell, 6 Adam Thomson, 5 Nick Crosswell, 4 Jarrad Hoeata, 3 Ma’afu Fia, 2 Andrew Hore, 1 Jamie Mackintosh (c).
Subs: 16 Jason Rutledge, 17 Chris King, 18 Josh Bekhuis, 19 Tim Boys, 20 Jimmy Cowan, 21 Chris Noakes, 22 Kenny Lynn.

SHARKS vs BULLS, DURBAN, FRIDAY 19:10

Sharks – 15 Louis Ludik, 14 JP Pietersen, 13 Tim Whitehead, 12 Frans Steyn, 11 Lwazi Mvovo, 10 Frederic Michalak, 9 Charl McLeod, 8 Ryan Kankowski, 7 Marcell Coetzee, 6 Keegan Daniel (c), 5 Pieter-Steph du Toit, 4 Anton Bresler, 3 Jannie du Plessis, 2 Bismarck du Plessis, 1. Beast Mtawarira
Subs: 16 Craig Burden, 17 Wiehahn Herbst, 18 Jandre Marais, 19 Jean Deysel, 20 Cobus Reinach, 21 Meyer Bosman, 22 Odwa Ndungane

Bulls - 15 Zane Kirchner, 14 Akona Ndungane, 13 JJ Engelbrecht, 12 Wynand Olivier, 11 Bjorn Basson, 10 Morne Steyn, 9 Francois Hougaard, 8 Pierre Spies (c), 7 Jacques Potgieter, 6 Dewald Potgieter, 5 Juandre Kruger, 4 Flip vd Merwe, 3 Werner Kruger, 2 Chiliboy Ralepelle, 1 Dean Greyling.
Subs: 16 Willie Wepener, 17 Frik Kirsten, 18 Wilhelm Steenkamp, 19 CJ Stander, 20 Jano Vermaak, 21 Louis Fouche, 22 Francois Venter

BLUES vs FORCE, AUCKLAND, SATURDAY 09:35

Blues – 15 Charles Piutau, 14 Lachie Munro, 13 Francis Saili, 12 Ma’a Nonu, 11 Rene Ranger, 10 Michael Hobbs, 9 Piri Weepu, 8 Luke Braid, 7 Daniel Braid, 6 Steven Luatua, 5 Andrew Van der Heijden, 4 Liaki Moli, 3 Tevita Mailau, 2 Keven Mealamu (c), 1 Tony Woodcock.
Subs: 16 Tom McCartney, 17 Angus Ta’avao, 18 Chris Lowrey, 19 Peter Saili, 20 Alby Mathewson, 21 Orene Ai’i, 22 Hadleigh Parkes.

Force – 15 Alfie Mafi, 14 Nick Cummins, 13 Will Tupou, 12 Winston Stanley, 11 Napolioni Nalaga, 10 Ben Seymour, 9 Brett Sheehan, 8 Lachlan McCaffery, 7 Angus Cottrell, 6 Richard Brown, 5 Nathan Sharpe (c), 4 Toby Lynn, 3 Salesi Ma’afu, 2 Nathan Charles, 1 Pek Cowan.
Subs: 16 Ben Whittaker, 17 Ruan Smith, 18 Ollie Atkins, 19 Anare Koliavu, 20 Josh Holmes, 21 Kyle Godwin, 22 Patrick Dellit.

WARATAHS vs BRUMBIES, SYDNEY, SATURDAY 11:40

Waratahs - 15 Adam Ashley-Cooper, 14 Lachie Turner, 13 Rob Horne, 12 Berrick Barnes, 11 Drew Mitchell, 10 Bernard Foley, 9 Grayson Hart, 8 Wycliff Palu, 7 Chris Alcock, 6 Dave Dennis, 5 Kane Douglas, 4 Dean Mumm, 3 Sekope Kepu, 2 Tatafu Polota-Nau, 1 Benn Robinson.
Subs: 16 Josh Mann-Rae, 17 Paddy Ryan, 18 Sitaleki Timani, 19 Lopeti Timani, 20 Brendan McKibbin, 21 Tom Carter, 22 Tom Kingston.

Brumbies – 15. Robbie Coleman, 14. Henry Speight, 13. Andrew Smith, 12. Pat McCabe, 11. Jesse Mogg, 10. Zack Holmes, 9. Nic White, 8. Ben Mowen, 7. Michael Hooper, 6. Peter Kimlin, 5. Sam Carter, 4. Scott Fardy, 3. Dan Palmer, 2. Stephen Moore, 1. Ben Alexander
Subs: 16. Anthony Hegarty, 17. Ruaidhri Murphy, 18. Leon Power, 19. Ita Vaea, 20. Ian Prior, 21. Tevita Kuridrani, 22. Cam Crawford

CHEETAHS vs STORMERS, BLOEMFONTEIN, SATURDAY 15:00

Cheetahs – 15 Willie le Roux, 14 Nico Scheepers, 13 Robert Ebersohn, 12 Barry Geel, 11 Cameron Jacobs, 10 Riaan Smit, 9 Pieter van Zyl, 8 Justin Downey, 7 Lappies Labuschagné, 6 Heinrich Brüssow, 5 Izak van der Westhuizen, 4 Andries Ferreira/George Earle, 3 WP Nel, 2 Adriaan Strauss (c), 1 Trevor Nyakane.
Subs: 16 Hercu Liebenberg, 17 Marcel van der Merwe, 18 George Earle/Waltie Vermeulen, 19 Ashley Johnson, 20 Tewis de Bruyn, 21 Sias Ebersohn, 22 Philip Snyman.

Stormers – 15 Joe Pietersen, 14 Gio Aplon, 13 Juan de Jongh, 12 Jean de Villiers (c), 11 Bryan Habana, 10 Peter Grant, 9 Dewaldt Duvenage, 8 Jebb Sinclair, 7 Rynhardt Elstadt, 6 Siya Kolisi, 5 Andries Bekker, 4 De Kock Steenkamp, 3 Frans Malherbe, 2 Deon Fourie, 1 Steven Kitshoff.
Subs: 16 Tiaan Liebenberg, 17 Deon Carstens, 18 Quinn Roux, 19 Don Armand, 20 Louis Schrueder, 21 Burton Francis, 22 Gerhard van den Heever.

LIONS vs REBELS, JOHANNESBURG, SATURDAY 17:05

Lions – TBC

Rebels – TBC