Super Rugby teams – Round 18

Keo.co.za brings you the teams as they are announced.

HURRICANES vs CHIEFS, WELLINGTON, FRIDAY 09:35

Hurricanes – 15 Andre Taylor, 15 Cory Jane/Alapati Leiua, 13 Conrad Smith (c), 12 Tim Bateman, 11 Julian Savea, 10 Beauden Barrett, 9 Chris Eaton/Frae Wilson, 8 Victor Vito, 7 Jack Lam, 6 Faifili Levave, 5 Jason Eaton, 4 Jeremy Thrush, 3 Ben May, 2 Dane Coles, 1 Reggie Goodes.
Subs: 16 Motu Matu’u, 17 Jeffery Toomaga-Allen, 18 James Broadhurst, 19 Brad Shields, 20 Wilson/Jamie Nutbrown, 21 Tusi Pisi, 22 Jayden Hayward

Chiefs – 15 Andrew Horrel, 14 Lelia Masaga, 13 Jackson Willison, 12 Sonny Bill Williams, 11 Robbie Robinson, 10 Aaron Cruden, 9 Tawera Kerr-Barlow, 8 Kane Thompson, 7 Tanerau Latimer, 6 Liam Messam, 5 Brodie Retallick, 4 Craig Clarke (c), 3 Ben Tameifuna, 2 Hika Elliot, 1 Toby Smith.
Subs: 16 Mahonri Schwalger, 17 Sona Taumalolo, 18 Michael Fitzgerald, 19 Sam Cane, 20 Brendon Leonard, 21 Asaeli Tikoirotuma, 22 Tim Nanai-Williams.

BRUMBIES vs BLUES, CANBERRA, SATURDAY 07:35

Brumbies – 15 Jesse Mogg, 14 Henry Speight, 13 Andrew Smith, 12 Pat McCabe, 11 Joe Tomane, 10 Zack Holmes, 9 Nic White, 8 Ben Mowen (c), 7 Michael Hooper, 6 Peter Kimlin, 5 Sam Carter, 4 Scott Fardy, 3 Dan Palmer, 2 Stephen Moore, 1 Ben Alexander.
Subs: 16 Anthony Hegarty, 17 Ruaidhri Murphy, 18 Leon Power, 19 Fotu Auelua, 20 Ian Prior, 21 Tevita Kuridrani, 22 Robbie Coleman.

Blues – 15 Charles Piutau, 14 Lachie Munro, 13 Francis Saili, 12 Ma’a Nonu, 11 Hadleigh Parkes, 10 Michael Hobbs, 9 Piri Weepu, 8 Luke Braid, 7 Daniel Braid, 6 Chris Lowrey, 5 Steven Luatua, 4 Liaki Moli, 3 Charlie Faumuina, 2 Keven Mealamu (c), 1 Tony Woodcock.
Subs: 16 Tom McCartney, 17 Tevita Mailau, 18 Andrew Van der Heijden, 19 Peter Saili, 20 Alby Mathewson, 21 Orene Ai’i, 22 Sherwin Stowers.

CRUSADERS vs WESTERN FORCE, CHRISTCHURCH, SATURDAY 09:35

Crusaders – 15 Israel Dagg, 14 Sean Maitland, 13 Adam Whitelock, 12 Ryan Crotty, 11 Zac Guildford, 10 Dan Carter, 9 Andy Ellis, 8 Richie McCaw (c), 7 Matt Todd, 6 George Whitelock, 5 Tom Donnelly, 4 Luke Romano, 3 Owen Franks, 2 Corey Flynn, 1 Ben Franks.
Subs: 16 Quentin MacDonald, 17 Wyatt Crockett, 18 Samuel Whitelock, 19 Luke Whitelock, 20 Willi Heinz, 21 Tom Taylor, 22 Robbie Fruean.

Force – 15 Alfie Mafi, 14 Nick Cummins, 13 Patrick Dellit, 12 Rory Sidey, 11 Napolioni Nalaga, 10 Ben Seymour, 9 Brett Sheehan, 8 Lachlan McCaffrey, 7 Angus Cottrell, 6 Richard Brown, 5 Nathan Sharpe (c), 4 Toby Lynn, 3 Salesi Manu, 2 Nathan Charles, 1 Tetera Faulkner.
Subs: 16 Ben Whittaker, 17 Ruan Smith, 18 Pek Cowan, 19 Ollie Atkins, 20 Josh Holmes, 21 Kyle Godwin, 22 Will Tupou.

REDS vs WARATAHS, BRISBANE, SATURDAY 11:40

Reds – 15 Luke Morahan, 14 Dom Shipperley, 13 Anthony Faingaa, 12 Mike Harris, 11 Digby Ioane, 10 Quade Cooper, 9 Will Genia (c), 8 Scott Higginbotham, 7 Liam Gill, 6 Jake Schatz, 5 Adam Wallace-Harrison, 4 Rob Simmons, 3 James Slipper, 2 Saia Faingaa, 1 Greg Holmes.
Subs: 16 James Hanson, 17 Ben Daley, 18 Radike Samo, 19 Beau Robinson, 20 Jarrad Butler, 21 Ben Lucas, 22 Ben Tapuai.

Waratahs – 15 Adam Ashley-Cooper, 14 Lachie Turner, 13 Rob Horne, 12 Berrick Barnes, 11 Drew Mitchell, 10 Bernard Foley, 9 Grayson Hart, 8 Dave Dennis, 7 Chris Alcock, 6 Dean Mumm, 5 Kane Douglas, 4 Sitaleki Timani, 3 Paddy Ryan, 2 Tatafu Polota-Nau, 1 Benn Robinson (c).
Subs: 16 John Ulugia, 17 Jeremy Tilse, 18 Lopeti Timani, 19 Jono Jenkins, 20 Brendan McKibbin, 21 Tom Carter, 22 Tom Kingston.

STORMERS vs REBELS, CAPE TOWN, SATURDAY 15:00

Stormers – 15 Joe Pietersen, 14 Gio Aplon, 13 Juan de Jongh, 12 Jean de Villiers (c), 11 Bryan Habana, 10 Peter Grant, 9 Dewaldt Duvenage, 8 Deon Fourie, 7 Rynhardt Elstadt, 6 Siya Kolisi, 5 Andries Bekker, 4 De Kock Steenkamp, 3 Frans Malherbe, 2 Tiaan Liebenberg, 1 Steven Kitshoff.
Subs: 16 Deon Carstens, 17 Brok Harris, 18 Quinn Roux, 19 Jebb Sinclair, 20 Louis Schrueder, 21 Burton Francis, 22 Gerhard van den Heever.

Rebels – TBC

SHARKS vs CHEETAHS, DURBAN, SATURDAY 17:05

Sharks – TBC

Cheetahs - 15 Willie le Roux, 14 Nico Scheepers, 13 Robert Ebersohn, 12 Barry Geel, 11 Philip Snyman, 10 Riaan Smit, 9 Piet van Zyl, 8 Boom Prinsloo, 7 Lappies Labuschagne, 6 Heinrich Brussow, 5 Izak van der Westhuizen, 4 Andries Ferreira, 3 WP Nel, 2 Adriaan Strauss (c), 1 Trevor Nyakane.
Subs: 16 Hercu Liebenberg, 17 Marcel van der Merwe, 18 Waltie Vermeulen, 19 Ashley Johnson, 20 Jacques Coetzee, 21 Sias Ebersohn, 22 Andries Strauss.

BULLS vs LIONS, PRETORIA, SATURDAY 19:10

Bulls - 15 Zane Kirchner, 14 Akona Ndungane, 13 JJ Engelbrecht, 12 Wynand Olivier, 11 Bjorn Basson, 10 Morné Steyn, 9 Francois Hougaard, 8 Pierre Spies (c), 7 Jacques Potgieter, 6 Dewald Potgieter, 5 Juandre Kruger, 4 Wilhelm Steenkamp, 3 Werner Kruger, 2 Chiliboy Ralepelle, 12 Dean Greyling.
Subs: 16 Willie Wepener, 17 Frik Kirsten, 18 Deon Stegmann, 19 CJ Stander, 20 Jano Vermaak, 21 Louis Fouché, 22 Francois Venter.

Lions – TBC