Six of the best

Wales begin the defence of their Six Nations title with a mouth-watering fixture at the stadium formerly known as Fortress Twickenham.

Here are all the teams, times and channels for the first round:

England v Wales | 17:30 – SS2

England: 15 Josh Lewsey (London Wasps), 14 Mark Cueto (Sale Sharks), 13 Jamie Noon (Newcastle Falcons), 12 Mike Tindall (Gloucester), 11 Ben Cohen (Northampton Saints), 10 Charlie Hodgson (Sale Sharks), 9 Harry Ellis (Leicester Tigers), 8 Martin Corry (Leicester Tigers), 7 Lewis Moody (Leicester Tigers), 6 Joe Worsley (London Wasps), 5 Danny Grewcock (Bath), 4 Steve Borthwick (Bath), 3 Matt Stevens (Bath), 2 Steve Thompson (Northampton Saints), 1 Andy Sheridan (Sale Sharks).
Replacements: 16 Lee Mears (Bath), 17 Julian White (Leicester Tigers), 18 Simon Shaw (London Wasps), 19 Lawrence Dallaglio (London Wasps), 20 Matt Dawson (London Wasps), 21 Andy Goode (Leicester Tigers), 22 Tom Voyce (London Wasps).

Wales: 15 Gareth Thomas, 14 Mark Jones, 13 Hal Luscombe, 12 Matthew Watkins, 11 Shane Williams, 10 Stephen Jones, 9 Dwayne Peel, 8 Michael Owen, 7 Martyn Williams, 6 Colin Charvis, 5 Robert Sidoli, 4 Ian Gough, 3 Adam Jones, 2 Rhys Thomas, 1 Duncan Jones.
Replacements: 16 Mefin Davies, 17 Gethin Jenkins, 18 Gareth Delve, 19 Alix Popham, 20 Gareth Cooper, 21 Ceri Sweeney, 22 Lee Byrne.

Date: Saturday, February 4
Venue: Twickenham, London
Referee: Paul Honiss (New Zealand)
Touch judges: Alain Rolland (Ireland), Christophe Berdos (France)
Television match official: Donal Courtney (Ireland)

Scotland v France | 16:45 – SS6

Scotland: 15 Hugo Southwell (Edinburgh Gunners), 14 Chris Paterson (Edinburgh Gunners), 13 Marcus Di Rollo (Edinburgh Gunners), 12 Andrew Henderson (Glasgow Warriors), 11 Sean Lamont (Northampton Saints), 10 Dan Parks (Glasgow Warriors), 9 Mike Blair (Edinburgh Gunners), 8 Simon Taylor (Edinburgh Gunners), 7 Allister Hogg (Edinburgh Gunners), 6 Jason White (Sale Sharks, captain), 5 Scott Murray (Edinburgh Gunners), 4 Alastair Kellock (Edinburgh Gunners), 3 Bruce Douglas (Border Reivers), 2 Dougie Hall (Edinburgh Gunners), 1 Gavin Kerr (Leeds Tykes).
Replacements: 16 Scott Lawson (Glasgow Warriors), 17 Craig Smith (Edinburgh Gunners), 18 Scott MacLeod (Border Reivers), 19 Jon Petrie (Glasgow Warriors), 20 Chris Cusiter (Border Reivers), 21 Gordon Ross (Leeds Tykes), 22 Simon Webster (Edinburgh Gunners).

France: 15 Nicolas Brusque (Biarritz), 14 Christophe Dominici (Stade Français), 13 Florian Fritz, 12 Yannick Jauzion, 11 Cedric Heymans, 10 Frédéric Michalak, 9 Jean-Baptiste Elissalde (all Toulouse), 8 Julien Bonnaire (Bourgoin), 7 Yannick Nyanga (Toulouse), 6 Rémy Martin (Stade Français), 5 Jérôme Thion (Biarritz), 4 Fabien Pelous (captain, Toulouse), 3 Pieter De Villiers, 2 Dimitri Szarzewski, 1 Sylvain Marconnet (all Stade Français)
Replacements: 16 Sebastian Bruno (Sale Sharks), 17 Olivier Milloud (Bourgoin), 18 Lionel Nallet (Castres), 19 Thomas Lièvremont (Biarritz), 20 Dimitri Yachvili (Biarritz), 21 Benjamin Boyet (Bourgoin), 22 Ludovic Valbon (Brive).

Venue: Murrayfield, Edinburgh
Referee: Jonathan Kaplan (South Africa)
Touch judges: Kelvin Deaker, Steve Walsh (both New Zealand)
Television match official: Nigel Whitehouse (Wales)

Ireland v Italy | 15:15 – SS2

Ireland: 15 Geordan Murphy (Leicester), 14 Shane Horgan (Leinster), 13 Brian O’Driscoll (Leinster, captain), 12 Gordon D’Arcy (Leinster), 11 Tommy Bowe (Ulster), 10 Ronan O’Gara (Munster), 9 Peter Stringer (Munster), 8 Denis Leamy (Munster), 7 David Wallace (Munster), 6 Simon Easterby (Llanelli), 5 Paul O’Connell (Munster), 4 Malcolm O’Kelly (Leinster), 3 John Hayes (Munster), 2 Jerry Flannery (Munster), 1 Marcus Horan (Munster).
Replacements: 16 Rory Best (Ulster), 17 Simon Best (Ulster), 18 Donncha O’Callaghan (Munster), 19 Johnny O’Connor (Wasps), 20 Eoin Reddan (Wasps), 21 David Humphreys (Ulster), 22 Andrew Trimble (Ulster).

Italy: 15 Cristian Stoica (Montpellier), 14 Pablo Canavosio (Ghial Calvisano), 13 Gonzalo Canale (Clermont-Auvergne), 12 Mirco Bergamasco (Stade Francais), 11 Ludovico Nitoglia (Ghial Calvisano), 10 Ramiro Pez (Perpignan), 9 Paul Griffen (Ghial Calvisano), 8 Sergio Parisse, 7 Mauro Bergamasco (both Stade Francais), 6 Josh Sole (Arix Viadana), 5 Marco Bortolami (Narbonne, captain), 4 Santiago Dellape (Agen), 3 Carlos Nieto (Arix Viadana), 2 Fabio Ongaro (Benetton Treviso), 1 Salvatore Perugini (both Ghial Calvisano).
Replacements: 16 Carlo Antonio Festuccia (SKG Gran Parma), 17 Andrea Lo Cicero (Conad L’Aquila), 18 Martin Castrogiovanni (Ghial Calvisano), 19 Carlos Del Fava (Bourgoin), 20 Aaron Persico (Agen), 21 Simon Picone (Benetton Treviso), 22 Rima Wakarua (SKG Gran Parma).

Venue: Lansdowne Road, Dublin
Referee: Dave Pearson (England)
Touch judges: Joël Jutge (France), Nigel Owens (Wales)
Television match official: Malcolm Changleng (Scotland)