Super 14 teams: Round eight

Keo.co.za brings you the Super 14 teams as they are announced.

CRUSADERS vs BULLS, CHRISTCHURCH, FRIDAY 08:35

Crusaders – 15 Leon MacDonald, 14 Jared Payne, 13 Casey Laulala, 12 Tim Bateman, 11 Colin Slade, 10 Stephen Brett, 9 Khan Fotuali’i, 8 Thomas Waldrom, 7 George Whitelock, 6 Kieran Read (c), 5 Isaac Ross, 4 Brad Thorn, 3 Owen Franks, 2 Jason Macdonald, 1 Wyatt Crockett.
Subs: 16 Dan Perrin, 17 Peter Borlase, 18 Michael Paterson, 19 Nasi Manu, 20 Tyson Keats, 21 Ryan Crotty, 22 Adam Whitelock.

Bulls – 15 Zane Kirchner, 14 Akona Ndungane, 13 Jaco Pretorius, 12 Wynand Olivier, 11 Bryan Habana, 10 Morné Steyn, 9 Fourie du Preez, 8 Pierre Spies, 7 Danie Rossouw, 6 Dewald Potgieter, 5 Victor Matfield (c), 4 Bakkies Botha, 3 Rayno Gerber, 2 Chiliboy Ralepelle, 1 Gürthro Steenkamp.
Subs: 16 Jaco Engels, 17 Werner Kruger, 18 Pedrie Wannenburg, 19 Derick Kuün, 20 Heinie Adams, 21 Burton Francis, 22 JP Nel.

FORCE vs REDS, PERTH, FRIDAY 13:05

Force – 15 Drew Mitchell, 14 Scott Staniforth, 13 Ryan Cross, 12 James O’Connor, 11 Nick Cummins, 10 Matt Giteau, 9 Josh Valentine, 8 Richard Brown, 7 David Pocock, 6 Matt Hodgson, 5 Nathan Sharpe (c), 4 Tom Hockings, 3 Ben Castle, 2 Tai McIsaac, 1 Pek Cowan.
Subs: 16 Luke Holmes, 17 AJ Whalley, 18 Sam Wykes, 19 Tamaiti Horua, 20 Chris O’Young, 21 Junior Pelesasa, 22 Haig Sare.

Reds – 15 Mark McLinden, 14 Blair Connor, 13 Digby Ioane, 12 Berrick Barnes, 11 Rod Davies, 10 Quade Cooper, 9 Ben Lucas, 8 Leroy Houston, 7 Daniel Braid, 6 Hugh McMeniman, 5 James Horwill (c), 4 Van Humphries, 3 Laurie Weeks, 2 Sean Hardman, 1 Ben Daley.
Subs: 16 Saia Faingaa, 17 Jack Kennedy, 18 Scott Higginbotham, 19 Ezra Taylor, 20 Brendan McKibbin, 21 Anthony Faingaa, 22 Charlie Fetoai.

CHIEFS vs LIONS, HAMILTON, SATURDAY 08:35

Chiefs – 15 Mils Muliaina (c), 14 Lelia Masaga, 13 Richard Kahui, 12 Callum Bruce, 11 Dwayne Sweeney, 10 Stephen Donald, 9 Brendon Leonard, 8 Sione Lauaki, 7 Tanerau Latimer, 6 Liam Messam, 5 Kevin O’Neill, 4 Craig Clarke, 3 Ben May, Aled de Malmanche, 1 Sona Taumalolo.
Subs: 16 Hika Elliot, 17 James McGougan, 18 Toby Lynn, 19 Serge Lilo, 20 Toby Morland, 21 Mike Delany, 22 Jackson Willison.

Lions – 15 Louis Ludik, 14 Shandré Frolick, 13 Jaque Fourie, 12 Doppies la Grange, 11 Henno Mentz, 10 Andre Pretorius, 9 Jano Vermaak, 8 Ernst Joubert, 7 Todd Clever, 6 Cobus Grobbelaar (c), 5 Anton van Zyl, 4 Jannes Labuschagne, 3 Lawrence Sephaka, 2 Willie Wepener, 1 Heinke van der Merwe.
Subs:16 Hansie van Dyk, 17 Gert Muller, 18 Gerhard Mostert, 19 Willem Alberts, 20 Chris Jonck, 21 Earl Rose, 22 Deon van Rensburg.

WARATAHS vs STORMERS, SYDNEY, SATURDAY 10:40

Waratahs – 15 Sam Norton Knight, 14 Lachie Turner, 13 Rob Horne, 12 Tom Carter, 11 Lote Tuqiri, 10 Daniel Halangahu, 9 Luke Burgess, 8 Wycliff Palu, 7 Phil Waugh (c), 6 Ben Mowen, 5 Will Caldwell, 4 Dean Mumm, 3 Dan Palmer, 2 Tatafu Polota-Nau, 1 Benn Robinson.
Subs: 16 Damien Fitzpatrick, 17 Sekope Kepu, 18 Chris Thomson, 19 Luke Doherty, 20 Brett Sheehan, 21 Kurtley Beale, 22 Timana Tahu.

Stormers – 15 Conrad Jantjes, 14 Wylie Human, 13 Gcobani Bobo, 12 Jean De Villiers (c), 11 Sireli Naqelevuki, 10 Peter Grant, 9 Ricky Januarie, 8 Luke Watson, 7 Duane Vermeulen, 6 Schalk Burger, 5 AJ Venter, 4 Adriaan Fondse, 3 Brian Mujati, 2 Schalk Brits, 1 Wicus Blaauw.
Subs: 16 Tiaan Liebenberg, 17 JD Moller, 18 Hilton Lobberts, 19 Francois Louw, 20 Dewaldt Duvenage, 21 Willem De Waal, 22 Dylan Des Fountain.

CHEETAHS vs BRUMBIES, BLOEMFONTEIN, SATURDAY 15:00

Cheetahs – 15 Hennie Daniller, 14 Danwel Demas, 13 Corne Uys, 12 Meyer Bosman, 11 Jongi Nokwe, 10 Jacques-Louis Potgieter, 9 Tewis de Bruyn, 8 Hendro Scholtz, 7 Juan Smith (c), 6 Heinrich Brssow, 5 David de Villiers, 4 Wayne van Heerden, 3 Bees Roux, 2 Adriaan Strauss, 1 Wian du Preez.
Subs: 16 Richardt Strauss, 17 Kobus Calldo, 18 Nico Breedt, 19 Kabamba Floors, 20 Sarel Pretorius, 21 Piet van Zyl, 22 Fabian Juries.

Brumbies – 15 Mark Gerrard, 14 Adam Ashley-Cooper, 13 Stirling Mortlock, 12 Tyrone Smith, 11 Clyde Rathbone, 10 Christian Lealiifano, 9 Joshua Holmes, 8 Julian Salvi, 7 George Smith (c), 6 Mitchell Chapman, 5 Mark Chisholm, 4 Ben Hand, 3 Guy Shepherdson, 2 Stephen Moore, 1 Ben Alexander.
Subs: Huia Edmonds, Salesi Ma’afu, Sitaleki Timani, Peter Kimlin, Patrick Phibbs, Gene Fairbanks, Alfi Mafi, Francis Fainifo (one to be omitted).

SHARKS vs HURRICANES, DURBAN, SATURDAY 17:05

Sharks - 15 Stefan Terblanche, 14 Odwa Ndungane, 13 Adrian Jacobs, 12 Riaan Swanepoel, 11 JP Pietersen/Luzuko Vulindlu, 10 Francois Steyn, 9 Rory Kockott, 8 Ryan Kankowski, 7 Keegan Daniel, 6 Jacques Botes, 5 Johann Muller (c), 4 Steven Sykes, 3 John Smit, 2 Bismarck du Plessis, 1 Tendai Mtawarira.
Subs: 16 Jannie du Plessi, 17 Deon Carstens, 18 Albert van den Berg, 19 Skholiwe Ndlovu, 20 Charl McLeod, 21 Monty Dumond, 22 Luzuko Vulindlu/Chris Jordaan.

Hurricanes – 15 Cory Jane, 14 Zac Guildford, 13 Conrad Smith, 12 Ma’a Nonu, 11 David Smith, 10 Piri Weepu, 9 Alby Mathewson, 8 Rodney So’oialo (c), 7 Karl Lowe, 6 Faifili Levave, 5 Jason Eaton, 4 Bryn Evans, 3 Neemia Tialata, 2 Andrew Hore, 1 John Schwalger.
Subs: 16 Dane Coles, 17 Jacob Ellison, 18 Tim Fairbrother, 19 Api Naikatini, 20 Victor Vito, 21 Willie Ripia, 22 Tamati Ellison.